Pazar, Haziran 13, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Tüp bebek yöntemi ve bilmedikleriniz!

  Aşılama nedir?

  Tüp bebek tedavi yöntemine başlamadan evvel uygulanan bir kısırlık tedavisidir. Rahimde kanalında bulunan tüplerden bir tanesi açık ve sperm ile ilgili herhangi bir problem yok ise hastaya ilk olarak aşılama yöntemi uygulanır. Aşılama 4 ya da daha fazla denenenmiş ve gebelik sağlanamamışsa tekrar denemek bir fayda sağlamaz. Tüp bebek tedavisi ile olumlu sonuçlar alınabilir.

  Tüp bebek ve mikroenjeksiyon tekniği aynı mıdır?

  Tüp bebek, tedavide uygulanan yöntemlere verilen genel addır. Mikroenjeksiyon ise laboratuvar ortamında işleme tabii tutulan teknik yöntemlerdir.

  Tüp bebek ne zaman yapılır?

  Eğer aşılama tedavisi ile gebelik oluşmamış ise, tüpler tamamen kapalı ya da tıkalı ise, baba adayında azo spermi saptanmış ise ve kadının yaşı bir hayli geçmiş ise tüp bebek tedavisi yapılması gerekir.

  Tüp bebek için ne zaman doktora başvurulur?

  Kısırlık problemlerinden dolayı doktora başvurulur ve gerekli incelemeler yapılarak tüp bebek tedavisine başlanır.

  Tüp bebek Kimlere uygulanır?

  Bu uygulamanın uygulanması için çiftlerde oluşması gereken belli şartlar bulunmaktadır. Bu uygulamanın kimlere uygulanacağı apayrı bir yazı konusudur. Bu konu hakkında en güzel yazılardan birini Ünlü tüp bebek doktoru son makalesinde yazmıştır. Makale detaylarında tüp bebek tedavisinin kimlere uygulanacağı konusunda tüm cevapları bulabilirsiniz :

  http://www.cemficicioglu.com.tr/kimlere-tup-bebek-uygulanir

  Tüp bebek programlarının süreci ne kadardır?

  Sürç hastaya göre değişim gösterir. Ancak en uzun süre 1,5 aydır. En kısa süre ise 15 – 20 gün arası değişir.

  Erkeğe uygulanan ilaç tedavisi ile sperm miktarı artış sağlanır mı?

  İlaç kullanarak spermde artış yaşayan erkek sayısı oldukça düşük oranlardadır. Eğer espermi saptanmış ise ilaç tedavisi hiçbir işe yaramaz. Bu durumda tek seçenek tüp bebek tedavisidir.

  Erken menopoza giren kadınlarda tüp bebek tedavisi uygulanır mı?

  Kadının adet dönemi 35 yaşından daha evvel kesilmiş ise bu duruma erken menopoz denir. Erken menopoz olan kadınların jinekolojik olarak detaylı incelenmesi gerekir. Erken menopoza giren ve anne olmayı isteyen kadınlarda ilaç tedavisi kullanılarak yumurta gelişimi sağlanabilir. Fakat ilaçla yumurta gelişimi başarılı olamamış ise tüp bebek denemekte yarar vardır. Bu hastalarda tüp bebek tedavisi de her zaman olumlu sonuçlar sağlanamaz.

  Daha önce üçten fazla denenen tüp bebek tedavisi ile sonuç alınamamış ise ne yapmak gerekir?

  Tekrarlanan başarısızlıklarda hasta her açıdan yeniden incelenmelidir. İnceleme sırasında ilave testlerin yapılması gerekir. Test sonuçlarına göre yeni bir program hazırlanarak hasta tekrar tüp bebek için tedaviye alınmalıdır.

  Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların herhangi bir yan etkileri var mı?

  Tüp bebek tedavisinde kullanılan uyarıcı ilaçların herhangi bir yan etkisi yoktur.

  40 yaş üstü kadınlarda kısırlık

  Kadın hangi yaşta olursa olsun anne olmayı istemesi en doğal hakkıdır. Fakat 40 yaş ve üstü yaşlarda doğurganlık özelliği yaşı daha genç kadınlara göre azalmaktadır. 40 yaş ve üstü kadınlarda basit kısırlık tedavilerini denemek zaman kaybından başka bir şey değildir. Bu hasta gruplarında direkt tüp bebek tedavisi yapılmalıdır. Tüp bebek tedavisi ile başarı oranları ise % 20 civarındadır.

   

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN