Perşembe, Ekim 21, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Utangaçlığı geçiren sprey

  Yeni bir araştırma sonucunda burundan uygulanan bir spreyin utangaçlığı geçirebileceği ortaya konuldu.

  Bilim insanları, oksitosin hormonunun utangaçlığın üstesinden gelinmesine yardımcı olduğunu keşfetti.

  ‘Aşk hormonu’ olarak adlandırılan kimyasalın empatiyi ve bağlılığı (bilhassa ebeveynler ve çocukları arasındaki) artırdığı biliniyor.

  Şimdi ise araştırmacılar bu hormonun utangaçların sosyal becerilerini geliştirdiği, doğuştan kendine güvenenler üzerinde ise pek etki yaratmadığını tespit etti.

  SOSYAL HAYATTA SORUN YAŞAYANLARA
  Buluşun sosyal açıdan içe kapanık olan ve ciddi sorunlar yaşayan kişilerin ve otistiklerin tedavisinde kullanılabileceği kaydediliyor.

  İsrail’deki Seaver Otizm Araştırma ve Tedavi Merkezi’nden ve Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar vücutta doğal olarak bulunan hormonun daha fazla empati kurmamızı sağlayıp sağlamadığını inceledi.

  27 sağlıklı erkek gönüllü ile yapılan testlerde bu kişilere burundan uygulanan spreyle hormon ya da fonksiyonsuz madde verildi. Daha sonra gönüllülerden empati gerektiren bir görevi yerine getirmeleri istendi.

  Sonuçları Psychological Science’da yayınlanan araştırmada, katılımcıların sosyal yeterliklerine de bakıldı.

  Sonuçta oksitosinin empati gücünü geliştirdiğini, ama bunun bilhassa daha sosyal olmayan kişiler üzerinde etkili olduğunu anladılar.

  Sosyal açıdan daha rahat olan gönülüllüler, oksitosin ya da fonksiyonsuz madde almış olsalar da başarılı olurken, daha az kendine güvenen ve utangaç katılımcılar oksitosin aldıklarında daha dışadönük hale geldiler.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN