Çarşamba, Şubat 21, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Uyku sorununu ortadan kaldıracak 8 önlem

  Op. Dr. Sezginer, uyku sorununu ortadan kaldıracak önerilerde bulundu.

  İnsan hayatının üçte birinin uykuda geçtiğini, bu süredeki yetersiz ve kalitesiz bir uykunun, uyanık olduğumuz dönemi direkt olarak etkilediğini belirten Op. Dr. Mansur Sezginer, “Sağlıklı olarak bir konuyu anlayabilmemizi, bir sorunu çözmemizi, aile iş ve sosyal yaşantımızı düzenli halde tutabilmemizi, trafikte dikkatli olabilmemizi güzel bir uykuya borçluyuz. Kısaca iyi bir uyku; başarı ve mutluluk demektir.” şeklinde konuştu.

  Uyku kalitesini ve süresini etkileyen nedenleri ‘kişiye bağlı olan’ ile ‘çevreye bağlı olan’ şeklinde iki gruba ayıran Op. Dr. Sezginer, uyku sorununu ortadan kaldıracak şu önerilerde bulundu:

  Uyku saatlerine ve sürelerine dikkat edin

  Uykunuzun geldiği saatleri belirleyin. Buna uygun saatlerde yatın ve kalkın. Öğleden sonra uykularından kaçının. Hafta sonları geç yatmayın.

  Uykunuzu gündüzden hazırlayın:

  Doğada geçirilen bir günün ardından, uyku laboratuvarlarında incelenen hastalarda önceki gecelere göre ‘derin yavaş uyku’nun arttığı gözlenmiş. ‘Derin yavaş uyku’ oranı artan bir uyku, daha dinlendirici nitelikte.

  Haftanın belirli günlerinde yürüyüş, koşma, tenis, yüzme gibi aktivitelerden yararlanın. Ancak özellikle ağır jimnastik gibi sinir sistemini uyaran etkinlikleri uykunun hemen öncesinde veya akşam geç saatlerde yapmaktan kaçının. Egzersiz sırasında vücut ısısı yükselir ve ısının tekrar düşmeye başlaması yaklaşık sekiz saat alır. Bu da uykuya dalmayı güçleştirir.

  Ağır yiyeceklerden kaçının

  Akşam saatlerinde yenilen aşırı miktarda yemek mideyi rahatsız ederek iyi bir uykuyu engeller. Eğer horlama ve uykuda solunum bozukluğu da varsa aşırı yemek bu problemleri artırır. Hafif yemekler yemeyi tercih edin.

  Aşırı miktarda sıvı alımından kaçının

  Aşırı sıvı hem mideyi rahatsız eder, hem de gece sık sık idrara çıkma ihtiyacından uyanmaya neden olur.

  Sigaraya dikkat

  Çay, kahve ve kolalı içecekleri akşam saatlerinde aşırı miktarda almayın. Yatmadan önce bir bardak ılık süt veya ıhlamurla birkaç bisküvi yenilebilir. Bunlar uykuya dalmayı kolaylaştırır.

  Fiziksel şartlar çok önemli

  Ortası çukurlaşan, telleri çıkan eskimiş yataklar uyumayı güçleştirir. Yatak odanızda parlak ışıklar yerine loş ışık kullanın. Çiftlerin birbirinin uykusunu kötü yönde etkilediğine ilişkin birçok çalışma var. Sık sık uykusuzluk çekiyorsanız ayrı yataklarda bulunmanız uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir.

  Yatak odasını oturma odası gibi kullanmayın

  Yatak odası uyumak için. Bu odada salondaki gibikitap okumayı, ders çalışmayı alışkanlık haline getirmeyin. Yatak odasında televizyon izlemeyin, yemek yemeyin.

  Rahatlamak için yollar bulun

  Uyku öncesinde ılık bir duş almak, içi sıcak suyla doldurulmuş küvete girmek, bir kitap okumak ya da dinlendirici bir müzik dinlemek sizi günün gerginliğinden arındırabilir. Uyku öncesinde çalışmayın,bilgisayar oyunlarından uzak durun. Sizi gerginleştirecek aile ve iş problemlerini kafanızdan atmaya çalışın. Eğer bunlar yardımcı olamıyorsa profesyonel rahatlama tekniklerini öğrenin.

  Bütün bu önlemlere rağmen hala uykusuzluk sürüyorsa, bir doktor kontrolünde uyku veren bitki çayları ve ya sedatif etkili ilaçlar ve hipnotikler kullanılabilir. Bu tarz ilaçların uzman bir doktor kontrolünde alınması önemlidir; çünkü alışkanlık ve bağımlılık yapabilirler.”

   

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN