Pazartesi, Nisan 15, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Uykuya Dalınca Birden Boşluğa Düşme Hissi Neden Olur ?…

  Uykuda Düşme Hissi Yaşayıp Rüya Sanmamızın Sebebi…

   

  Tam uyuta dalacakken bazı zamanlar yüksek bir yerlerden düşecekmişsiniz sanıp irkilerek uyanırız. Aynı bebekken yürümeyi öğrenmeye çalışırken, denge kurmak ve ayakta kalmak, yapabilecek en zor iş olduğundan , denge insan için çok önemli hatta hayati bir ihtiyaçtır. İnsanın dengesinin olmayışı,  ayakta duramaması , vücudunun dengede olamayışı tehlike arz ettiğinden bu sinyallerle uyarılır.

  İspatlanamamış olmakla birlikte, uykudan önce düşme ve evrim teorisiyle arasında , kuvvetli bir bağ olasılığını bildiren tezler vardır. Örneğin; ilk insanlar, mağaralarda yaşamaya başlamadan önce, sığınak mantığını henüz kavramamış ve yırtıcı hayvanlardan korunmak için , yüksek ağaçların tepelerinde barınırlardı. Vücut uykuya adapte olduktan sonra, kaslarımızda gevşeme ve kontrolsüzlük sebebiyle, uykuya geçişteki pozisyon korunamaz çok yüksekten düşerlerdi. Uzun seneler ağaç tepelerinde yaşayan ilk insanlar, mağaraları ve hayvanlardan korunmak için yarattığı araçları keşfederek, daha güvenli alanlara yerleştiler fakat düşme endişesi hiç geçemedi.

  İnsanların kodlarına işlendiği varsayılan bu korku, evrim teorisincede böyle kabul edildiğindendirki hala insanlar uykularına dalarken düşme korkusunu yenemiyor ve her uykuya geçişlerinde aynı olayları günler sonrada olsa yaşayabiliyorlar.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN