Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Üzümün Faydaları Say Say Bitmiyor

  Üzüm tansiyondan çağın vebası kansere, stresten enfeksiyonlara kadar birçok hastalığın devası. İşte üzümün faydaları…

  Üzümün tansiyondan çağın vebası kansere kadar birçok hastalığa deva olduğunu belirten Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, hamileleri ve karaciğer yağlanması olan hastaları da üzüm tüketimi konusunda uyarıyor!

  Taze beyaz üzümün, bilinen tüm meyveler içerisinde en geniş spektrumlu antioksidan olduğunu belirten Saraçoğlu, hiç bir meyvede, üzümde olduğu kadar kimyası birbirinden farklı antioksidan özellikli madde olmadığını söylüyor ve ekliyor; “Kısaca, taze beyaz üzüm bilinen tüm meyveler içerisindeki en güçlü antioksidandır ve en az on beş tane antioksidan özellikli etkin madde içerir. Taze beyaz üzümün geniş spektrumlu antioksidan olması, pro-oksidan, NO-Scavenger, antiperoksidan, peroxynitrite-Scavenger özellikli etkin maddeleri aynı anda içermesinden kaynaklanır. Bu özellik ağırlıklı olarak sadece taze beyaz üzümde bulunmaktadır. Eğer gerçekten beyaz üzümün tüm bu özelliklerinden faydalanmak istiyorsanız, onu tüketirken ölçülü olmak zorundasınız. En doğru tüketim şekli, öğleden sonraları en fazla 250-300 gram taze beyaz üzümü bir defada tüketmektir.”

  Peki, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na göre üzümün faydaları ve zararları nelerdir?

  Strese Karşı Üzüm

  Yoğun bir çalışma temposu içerisinde ve stres altındaysanız, öğleden sonraları tüketeceğiniz yarım salkım üzümün (yaklaşık 250-300 gram) en geç yarım saat sonra sizi nasıl rahatlattığını, stresinizin nasıl kaybolduğunu, yorgunluğunuzun adeta buharlaşır gibi üzerinizden nasıl kalktığını ve dinlendiğinizi hayretle hissedeceğinizi söyleyen Saraçoğlu, tüm bunlara ilave olarak kendinizi daha dinç ve daha enerjik hissetmeye başlayacağınızı da ekliyor. Daha etkili olur düşüncesiyle, belirtilen ölçünün üzerine çıkmamanız gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, şeker hastalarının bu konuda hekimlerine danışmadan uygulamaya geçmemeleri gerektiğini söylüyor. Eğer kronik yorgunluktan şikAyet ediyorsanız haftada bir kaç defa tüketeceğiniz bir bardak taze beyaz üzüm suyu bu yorgunluğunuzun ortadan kalkmasında büyük bir destek olacaktır.

  Dikkat Etmesi Gerekenler!

  Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu taze beyaz üzüm ve taze siyah üzümü tüketirken ölçülü olmaları gereken iki grup olduğunu söylüyor. Bunlardan birincisi ilk dört ayını tamamlamamış hamile kadınlar, ikinci gruptaysa hekimleri tarafından “karaciğer yağlanması” teşhisi konulmuş kişiler. Hamile kadınların taze üzüm tüketimlerinde ölçülü olmalarını gerektiren nedenin, taze üzümün içerdiği ellagik asit olduğunu söyleyen Saraçoğlu, bu asitin, düşük yaptırma özelliğine sahip olduğunu belirtiyor. Kadınların hamilelik döneminde üzüm tüketimi konusunda dikkatli olmasını gerektiren bir diğer neden ise taze üzüm çeşitlerinin içerdiği diethyl-amin maddesinden kaynaklanıyor. Diethyl-amin’in teratogenic bir madde olduğunu bunun da embriyo yada fetusün gelişimini engelleyebilecek ve bozabilecek nitelikte olduğunu söylüyor.

  Saraçoğlu’na göre karaciğer yağlanması teşhisi konulmuş olan hastaların da taze üzüm türlerinin tüketiminde ölçülü olmaları gerekiyor. Ancak taze üzümün içerdiğinde bulunan betaine maddesinin karaciğer yağlanmasına neden olması ya da kadınların hamilelik dönemlerinde meydana gelebilecek sorunlar sebebiyle, bu iki grubun kesinlikle üzüm yememeleri gerektiği sonucuna varamayacağımızı belirten Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bu gruptaki kişilerin taze üzüm tüketimlerinde en az şeker hastaları kadar ölçülü olmaları gerektiğini söylüyor.

  Kansere Karşı Üzüm

  Prostat ve meme kanserine karşı önleyici özelliği klinik deneyler ile kanıtlanmış olan Lycopen maddesi üzümde de bulunmakta olduğunu söyleyen Saraçoğlu, Lycope’nin aynı zamanda güçlü bir antioksidan madde olduğunu da ekliyor. Vücudumuzda oluşan biyokimyasal reaksiyonlar esnasında serbest radikal adı verilen, çok hızlı reaksiyona girerek özellikle hücre zarına veya hücre içindeki DNA ya zarar veren (mutasyon) maddeler oluşmakta olduğunu, hücreye zarar verebilen bu serbest radikallerin zararsız hale getirilmesinde etkin rol oynayan maddelere antioksidan madde veya kısaca antioksidan dendiğini belirten Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu, taze beyaz üzümün bilinen tüm meyveler ve sebzeler içerisinde en güçlü antioksidan özelliği taşıyanı olduğunu söylüyor. Her sebze ve meyvede birkaç değişik antioksidan madde bulunuyor. Ancak, Saraçoğlu’na göre taze beyaz üzümle bu konuda hiç bir meyve veya sebze kıyaslanamaz. Taze beyaz üzümü mevsiminde ve günde bir salkımdan (200-250 gram) fazla olmamak kaydıyla tüketirseniz, o zaman onun antioksidan gücünden maksimum oranda faydalanmış oluyorsunuz.

  Yemekten Sonra Üzüm

  Sağlıklı beslenmenin önemli kurallarından bir tanesi de yemeğin üzerine hemen tatlı veya meyvenin yenmemesi olduğunu söyleyen Saraçoğlu, üzümün bu kuralı bozduğunu dir. Yenilecekse, öğünlerden en az iki saat sonra yenilmesi gerekir. Ancak, taze üzüm bu kuralı bozar. Yemeğinizi yedikten sonra üzerine taze beyaz üzüm yiyebilirsiniz. çünkü taze üzümün içerdiği bir asit türü, gerçek bir sialogogue (salya artırıcı) dur. Siz taze üzümünüzü çiğnerken öylesine fazla salya salgılaması olur ki, üzümünüzü yiyip bitirdikten sonra dahi bir müddet daha salya salgılandığından yutkunmaya devam edersiniz. İşte bu, ağızdaki salyada bulunan pityalin enzimidir (alpha-amilaz)ve sindirimi kolaylaştırarak hızlandıran önemli bir enzimdir. “Sindirim ağızda başlar” kuralını hatırlayınız. Ağızda besinin iyice çiğnenmesi çok önemlidir. çiğneme esnasında, besin ağızda ne kadar çok parçalanırsa (fiziksel olarak) midedeki sindirim o kadar kolay olur. Ağızda iyice çiğnenen besin salyada bulunan parçalayıcı enzimlerle iyice karıştığından (biyokimyasal olarak) sindirim çok daha kolaylaşır.

  OPC (Oligomeric Proantho Cyanidin)

  Fransa, doymuş yağ oranı tüketiminin en fazla olduğu Avrupa ülkesidir. Fransız peynir çeşitleri yüksek oranda doymuş yağ içerirler. Doymuş yağlar sağlıklı ve dengeli beslenmede arzu edilmeyen yağlar sınıfındadır. özellikle kalp-damar rahatsızlıklarının ortaya çıkmasında tıbbın suçladığı bu tür yağlardır. Kalp damarlarının içten yağ bağlayarak giderek daralmasında ve ileri aşamalarda da tamamen tıkanmasında etken olan yüksek doymuş yağlardır. Bu durum yapılan klinik araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Kalp-damar rahatsızlığı olanlara hayvansal yağ tüketiminde ölçülü olmaları belirtilir. çünkü hayvansal yağlarda doymuş yağ oranı çok yüksektir. OPC kan yağının ve kolestrolün serbest radikaller tarafından oksitlenmesine engel olmakta (antioksidan) ve bu sayede kalp damarlarında yağ birikimine engel olabilmektedir. Fransa’da üzüm çekirdeği ve çam ağacı kabuklarının karışımından elde edilen OPC, zayıf kan damarlarının tedavisi için onaylanmış bitkisel bir ilaçtır.

  Üzüm Çekirdeği

  Üzümü yerken ara ara çekirdeklerini de çiğnemek çok faydalıdır. üzüm çekirdeği dişlerinizin arasında ezilirken, içerdiği OPC-kompleksi de açığa çıkacaktır. Bu OPC-kompleksinin öylesine güçlü antioksidan özelliği vardır ki bugüne kadar araştırılmış ve incelenmiş hiçbir meyvede ve çekirdeklerinde bu özellikte ve güçte antioksidan yoktur. üzümün kendisinde de OPC vardır. Ancak, çekirdekleri çok daha güçlü olan OPC-kompleksi içerir. üzümün çekirdeklerin dişlerinize zarar vermeyecek şekilde dikkatlice çiğnemeniz gerekir. Bu çekirdekte bulunan OPC-kompleksi, özellikle yıllar içerisinde kırılganlaşan kılcal damarların esneklik kazanmasında ve kan sirkülasyonunda önemli bir takviyedir. Cilt hücrelerine oksijen ulaşımını hızlandırma ve cilde tazelik verme özelliği de vardır. Kalp damarlarının içten yağ bağlamasında da önleyici gücü mevcuttur.

  Kalp Ritmi Bozukluğu ve Taze Beyaz Üzüm

  Taze beyaz üzüm kürünün kalpteki ritim bozukluğuna karşı önleyici ve tedavi edici gücü bulunmaz bir özelliktir. Kalbinde arithmi, extrasistol şikAyeti olanların günde 200-250 gram tüketecekleri taze beyaz üzüm bir mucizedir diyebilirim. Taze beyaz üzümü kür olarak uygulayarak bu şikAyetlerinden kısa zamanda kurtulmuş onlarca insan tanıyorum. Kısaca, kalbinde ritim bozukluğu şikAyeti olanların uygulayacakları taze beyaz üzüm kürü onlar için bulunmaz bir nimettir. Taze beyaz üzümün kurutulmuşu (kuru üzüm) bu amaçla kullanılmaz. Yeri gelmişken tekrar belirtmekte fayda görüyorum, daha çabuk düzelerim veya daha çabuk etki etsin diyerek size önerilmiş olan ölçünün üzerine çıkmayınız.

  Reservatrol

  Reservatrol, taze beyaz üzümün kabuklarında bol miktarda bulunan çok önemli bir etkin maddedir. Kötü huylu kolesteorol (LDL) seviyesini düşüren, damar sertliğini önleyen ve antioksidan özellikli etkin bir maddedir. Reservatrol, son yıllarda üzerinde çok sayıda araştırmanın yapıldığı bir maddedir. Yakın gelecekte bu etkin maddenin yepyeni yönleri ortaya konacaktır.

  Enfeksiyona Karşı Üzüm

  Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, kanda uzun süreli iltihap bulunması önemli ve ağır sonuçları olabilecek kalp romatizması gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabileceğini ve taze beyaz üzümün, özellikle kalp kapakçıklarına enfeksiyonun yerleşmesini engelleme gücü olduğunu söylüyor. Ayrıca, bademcik enfeksiyonuna bağlı faranjitin (tonsillo-farenjit) vücudumuzdaki organlara (özellikle kalp) vereceği zararı önlemedeki gücü de bulunmaz bir nimet olduğunun altını çizen Saraçoğlu, bu tür riskli hastalar için taze beyaz üzüm suyunun mükemmel bir önleyici ve koruyucu olduğunu da sözlerine ekliyor.

  (Kaynak: Womenist.net)

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN