Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Vejetaryen diyet hakkında sıkça sorulan sorular

  Dileğiniz kadar meyve, sebze ve baklagil yiyerek hem formda kalabilir hemde daha sağlıklı uzun bir hayat yaşabilirsiniz. Nasıl mı? Tabi bundan sonraki hayatınızda et ve et ürünlerine hoşça kal diyerek…

  Vejetaryen diyet ne anlama geliyor?
  ‘Vejetaryen’ kelimesi yanlış kullanıyor. Sadece et içermeyen ürünler yememek bir yana gerçek vejetaryenler sıkı bir sebze diyeti yapıyorlar. Vejetaryen diyetinde ne tür gıdaların tüketildiğine göre  tanımlanan bir kaç çeşit vardır.

  Sıkı bir vejetaryen et, balık, kümes hayvanları, süt ürünleri, yumurta gibi hayvansal kökenli gıdalardan kaçınır.

  Lacto- vejetaryenler diyetlerine süt ve süt ürünlerinide dahil ederler. Lactovo Vejetaryen iseniz yumurta da yiyebilirsiniz.

  Pesco- Vejetaryenler bitkisel gıdalarla birlikte balık, süt ürünleri ve yumurta yerler. Bu çoğu insan için sağlıklı bir diyet anlamındadır.

  Vejetaryen diyetin artıları nelerdir?
  Vejetaryen mutfağı, doğal olarak düşük doymuş yağlar ve bitkisel gıdalar, çok az veya hiç kolesterol içermez.

  • Bitkisel besinlerde hayvansal gıdalardan daha yüksek lif vardır.
  • Bitkisel gıdalar önemli miktarlarda hayati B vitaminleri ve folik asit içerir. Meyve ve sebze fitokimyasallar için  güçlü kaynaklardır. Organlarımızın daha sağlıklı olabilmesi için yardımcı olurlar.
  • Tahıllar, baklagiller, meyve ve sebzede et ve kümes hayvanlarından daha az kalori vardır. Vejetaryenler daha az kalorili yemek eğilimindedirler. Çalışmalar daha az kalori tüketen insanların daha uzun süre sağlıklı bir hayat yaşadığını göstermiştir.
  • Bitkisel kaynaklar hayvansal gıdalardan daha güvenlidir. Şöyleki; Çiğ sebze ve meyvelerin üzerinde oluşan zararlı bakterileri yıkayarak giderebiliriz ama aynı durum et, kümes ve deniz  ürünleri için geçerli değildir.
  • Çevre korumacılar, bitki kökenli diyetlerin, gezegen için sağlıklı olduğuna inanırlar.
  • Çevre korumacılar, daha fazla bitki kökenli diyetler, gezegen için sağlıklı olduğuna inanıyoruz. Hayvan yemi için daha vejetaryen bir beslemek için daha az enerji ve daha az tarım arazileri alır.

  Vejetaryenler et ürünleri kullanmadığı için demir eksikliği yaşarlar mı?
  Çalışmalar et yiyen ve yemeyen iki taraftada hemen hemen aynı oradanda demir anemisi saptamıştır. Ama vejetaryen diyet yapanların bol bol demir içerikli sebze yemeleri önerilir. Ayrıca pek çok bitkisel besinde doğal c vitamini bulunur ve demir emilimi için yardımcı maddeler içerir. Kırmızı kan hücreleri için et yemek zorunda değilsiniz.

  Vejetaryenlerde beslenme ve besin  konusunda neler eksik kalır?
  Sadece sıkı vejetaryenler bazı besin eksiklikleri riski altındadır. Lacto-ovo vejetaryenler ve pesco vejeteryanlar süt ürünleri kullandıkları için sorun yaşamazlar. Ama bu ürünleri kullanmayanlarda Vitamin B-12 eksikliği (buda periferik sinir fonksiyon kaybına yol açabilir ) Bitkisel besinler doğal olarak B-12 içermez. Soya’da  B-12 B-12 vitamini hayvansal gıdalar gibi biyolojik olarak aktif değildir Vejetaryenlerin tahıllar, bira mayası gibi B-12 vitamini ile zenginleştirilmiş yiyecekler tüketmesi ya da B-12 takviyesi alması gerekir.

  Vejetaryenlerin mutfakları zengin midir? Ne gibi yemekler pişirebilirim?
  Vejetaryenlerin mutfak zenginliğine şaşıracaksınız. Lezzetli vejetaryen yemekleri hakkında bilgi almak için Orta Doğu, Yunan, Akdeniz ya da Asya mutfaklarına bir göz atın.
  Vejetaryen olmak hastalıklara karşı koruyor.

  • Kanser riski azalır. Özellikle kolun, mide, ağız, yemek borusu, akciğer, prostat, mesane ve meme kanserine karşı dirençleri artıyor. Bağırsak kanserine karşı oluşan koruma lifli beslenmekten dolayı.
  • Bitkiyle beslenenlerde  kolesterol ve doymuş yağ oranı düşük olur. Lif oranı yüksek olduğundan, kalp için iyidir. Vejetaryenler daha düşük bir oranda kalp damar hastalıkları, yani kalp krizi ve felç geçirirler.
  • Bitki yiyenlerin et tüketenlere göre şeker hastası olma riski daha azdır.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN