Pazartesi, Temmuz 22, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Vücudumuzun savunma mekanizması şaşırıyor

  Ani ısı değişiklikleri karşısında şaşıran savunma mekanizması zayıflıyor.

  Son günlerde hava bir güneşli, bir yağmurlu, bir rüzgârlı… Ani ısı değişiklikleri karşısında şaşıran savunma mekanizması zayıflıyor. Bu da soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklara yatkınlığı artırıyor.

  Mevsim geçişlerindeki ısı değişikliklerinden etkilenip hasta olmamanın yolu bilinçli olmaktan geçiyor. Prof. Dr. Birsel Kavaklı, ani hava değişikliklerinin grip ve soğuk algınlığının yayılmasında önemli bir faktör olduğunu söylüyor. Kavaklı, “Sıcaklıkların bir gün yüksek bir gün düşük olması hazırlıksız yakalanan kişilerin sağlığını tehlikeye atıyor. Ani hava değişimleri insan bünyesinin adaptasyon ve savunma mekanizmasını bozduğundan hastalıklara da davetiye çıkarıyor” diyor.

  NEDEN HASTALANIYORUZ?

  Hava koşullarının bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini Prof. Kavaklı, “Değişen ısıyla birlikte vücut direnci düşebilir. Yaşamın devamı için insan bedeninin 36,5-37 derece olması gerekmektedir. Gece gündüz ısı farkı, nem ve basınç farkları havada dolaşan partikül miktarlarında değişimler yaratır. Dolaşan partiküllerin enfeksiyon etkeni olabilmesi partikül sayısının yükü, hastalık yapma gücü, konakçının savunmasının direncine bağlıdır” diye açıklıyor.

  SICAKTAN BUNALAN KLİMAYA SARILMASIN

  Sokakta sıcaktan bunalarak kapalı ortamlarda klimalara yüklenmek de sağlığı tehdit eden bir diğer durum. Bunun için klimaların sıcaklığını birden düşürmemek ve kademeli olarak azaltmak gerekiyor. Bu durum, vücudun ısı değişikliklerine adaptasyonunu kolaylaştırıyor. Klima açıkken uyumak da tavsiye edilmiyor, odayı serinletip gece yatmadan önce klimayı kapatmak en doğrusu.

  KENDİMİZİ NASIL KORUYALIM?

  Prof. Dr. Birsel Kavaklı’nın önerileri şöyle:
  • Bol su tüketin.
  • Sigara ve alkolden uzak durun.
  • Düzenli ve kaliteli uyku çok önemlidir.
  • İyi bir vitamin ve mineral desteği sağlayın, besin çeşitliliği ile beslenin.
  • Yazın açık renkli, kışları ise koyu renkli ve hava dolaşımına izin veren giyeceklerin giyilmesi gerekir. Soğuk bölgelerde uç bölgelerin korunmasına yönelik eldiven, şapka, atkı, içlik kullanılması önemlidir.
  • Kapalı ortamları iyi havalandırın ve temizleyin.
  • Kış geçişleri enfeksiyonlar açısından riskli dönemler olduğundan pnömokok (zatürre) ve influenza (grip) aşılarını yaptırmak ek fayda sağlar.
  • Bağışıklık sistemi güçlendirici takviyeler alabilirsiniz. Arı poleni, B- karoten, vitamin kompleksleri, koenzim, yeşil çay, bunlar arasında sayılabilir.
  • Enfeksiyon belirtileri varsa mutlaka bir uzmana muayene olun.
  • Düzenli spor yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirin.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN