Pazar, Nisan 14, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Vücudunuzu Bahar Egzersizlerine Hazırlayın!

  Yaz sıcakları başladığın “Keşke egzersizlere önceden başlasaydım” pişmanlığı yaşamamak için siz şimdiden hazırlanın.

  Kış mevsimi, bu yıl beklenenden uzun sürdü. Havalar tam da ısınmaya başlıyor derken, kar ve soğuk geri geldi. Ama biliyorsunuz ki bu hep böyle devam etmeyecek. Egzersizle biraz incelmek ve bahar aylarını ‘fit’ karşılamak için yanıp tutuşuyorsunuz, değil mi? Haklısınız, fakat vücudunuza bir anda yüklenmek hem sağlığınız açısından hem de uzun dönemli motivasyonunuz için hiç de doğru değil. Uzun zamandır egzersiz yapmıyorsanız ve incelmek için de gerekli azme sahipseniz, yoğun tempodan önce önce bunları denemeli ve havaya girmelisiniz…

  Isınmaya başlayın

  Uzun zamandır fazla hareket etmeyen vücudunuza yapacağınız en büyük kötülük, bir anda yüklenmek. Size Gym’e kaydolmayın demiyoruz kesinlikle, fakat kayıt yaptırmadan önce vücudunuzu biraz açmanızda büyük yarar var. Bunu, spordan önce yapılan ısınma hareketleri gibi düşünün. İşten eve yürüyebilir, asansörü kullanmayabilirsiniz. Yoğun çalışma yaşantınız ve zaman problemi yüzünden bunlara vakit ayıramıyorsanız, hafta sonları düşük tempolu da olsa yürüyüşlere başlayabilirsiniz. Ayrıca derin derin nefes almayı da ihmal etmeyin, ciğerlerinizin ilerleyen haftalarda buna oldukça fazla ihtiyacı olacak.

  Köpekler en büyük yardımcınız

  Köpekler gerçekten de asil dostlarımız. İçinizdeki atleti meydana çıkarmadan önce, eğer bir köpeğiniz varsa onunla dışarıda çok daha fazla zaman geçirmeye başlayın. Bizlere son derece sadık olan arkadaşlarımızı gezintiye çıkarmak, hem vücudumuza yeniden bir hareket sağlayacak hem de onunla aramızdaki iletişimi kuvvetlendirecektir. Eğer köpeğiniz yoksa, arkadaşınıza onunkini gezdirmeyi teklif edebilirsiniz. Eminiz bundan çok memnun kalacaktır.

  Bahar temizliği

  Evinizde, ofisinizde, arabanızda, bahçenizde veya herhangi bir yerde temizliğe çok daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Kış mevsiminin sonlarına yaklaştığımız bugünler, baharı neşeyle karşılamadan önce eşyaların yerini değiştirmek veya yepyeni bir düzen belirlemek için de oldukça ideal. Peki tüm bunları neden söylüyoruz? Kesinlikle terliyor olacağınız, kalori harcayacağınız ve metabolizmanızı hızlandıracağınız için. Yoğun egzersiz dönemine geçiş yaparken tüm bunlar için hiç de pişman olmayacak, aksine tertemiz bir yaşam alanı ve yepyeni bir dekorasyonla daha fit ve ince bir vücuda erişmek adına kendinizi daha da motive olmuş hissedeceksiniz.

  Kimseye çaktırmadan bir müzik kanalı açın

  Televizyonda özellikle de hip-hop tarzı ‘canlandırıcı’ özelliği olan müziklere yer veren bir çok müzik kanalı var. Kanal değiştirirken sıra onlara geldiğinde belki hemen geçiveriyorsunuz, halbuki en büyük kurtarıcınız ve arkadaşınız olabilirler. Açın televizyonun sesini ve içinizden geldiği gibi karşısına geçip dansedin. Kendinizi her gün 15-20 dakika boyunca bu şekilde ritme kaptırıyor olmanız, gelecek güzel ve fit günlerin habercisi…

  Bisikleti de deneyebilirsiniz

  Atlayın bir bisiklete ve saatlerce pedal çevirin ‘demiyoruz’. Sadece gezintiye çıkmak, belki de birinci vitesi bile geçmeden sağa sola bakmak ve keyif almak için tercih edebilirsiniz. Terlemenize bile gerek yok. Siz sakin sakin pedal çevirin ve mp3 oynatıcınızda en sevdiğiniz müziklere yer verin. Vücudunuz, gelecek hareketli günlerle ilgili mesajı algılayacak ve sizi de bu yönde hazırlayacaktır.

  (Kaynak: Womenist.net)

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN