Perşembe, Ağustos 11, 2022
More

  SON EKLENENLER

  Yarıyıl Tatilinde Çocuğunuzla Evde Yapabileceğiniz 4 Aktivite

  Çocukların iple çektiği sömestr tatili yoğun okul temposuna mola vermeleri, dinlenmeleri ve eğer şanslıysalar bol bol kartopu oynamaları için ideal bir zaman. Ancak iki haftalık tatil göz açıp kapayıncaya kadar geçse de, gün içinde vakit aynı hızda geçmeyebilir. Özellikle de çocuğunuzun bilgisayar ya da televizyon karşısında ekrana kilitlenmesini istemiyorsanız, beraber evde yapabileceğiniz keyifli aktivitelerle hem eğlenebilir, hem de bir ebeveyn olarak çocuğunuzla aranızdaki bağı kuvvetlendirebilirsiniz.

  Evde bowling salonu yaratmak hiç de zor değil

  Evde bowling oyunuyla çocuğunuzu adeta bir eğlence merkezine gitmiş kadar sevindirin. İhtiyacınız olan malzemeleri de kolaylıkla bulabilirsiniz. Kendi bowling salonunuzu oluşturmak için:

  1. 6 – 8 adet yarım litrelik boş su şişesi alın. Bunlar lobutlarınız olacak.
  2. Çocuğunuzun atma gücüne göre düşmelerini zorlaştırmak için içlerine bir miktar su doldurun ve kapaklarını kapatın.
  3. Atkı veya benzeri uzun bir eşya ile atış kulvarının kenarlarını belirleyin.
  4. Çocuğunuzun toplarından birer tane seçin.
  5. Lobutlardan yeterince uzaklaştıktan sonra atışlara başlayın!

  Puanlamayı devirdiğiniz lobut sayısına göre yapabilir, tümünü devirmeniz, yani ‘strike’ yapmanız durumunda iki kat puan kazanabilirsiniz.

  Hazine avına çıkmaya ne dersiniz?

  Evde yapabileceğiniz bir diğer fiziksel aktivite ufak bir hazine avına çıkmak olabilir. Öncelikle sırayla bulunacak ipuçları yazıp evin çeşitli yerlerine saklayın. Örneğin kitaplıkta bulduğu “sıradaki ipucunun üstünde uyuyorsun” notu çocuğunuzu yastığının altına yönlendirecek, orada da bir sonraki ipucunu bulacaktır. En sonunda bulacağı hazine olarak sevdiği bir atıştırmalık veya başka bir sürpriz saklayabilirsiniz. Sonrasında siz işlerinizle ilgilenirken, onu ipuçları hazırlaması için yalnız bırakın. Bu sırada hem çocuğunuz zihnini çalıştırır, hem de kendiniz için vakit kalır. Bu arada çocuğunuzun ipuçlarını heyecan içinde yazarken telaşlanacağını ve elindeki kalemlerin mürekkebini üzerine veya etrafa bulaştırabileceğini de göz ardı etmiyoruz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız mürekkep lekesi nasıl çıkar diye düşünmeden önce buraya tıklayabilirsiniz.

  Hatıraları biriktirin, sonra hediye edin

  Enerjiniz, yerinde duramayan çocuğunuzla her zaman bir olmayabilir. Bu durumda fiziksel etkinliklerdense daha duyusal veya yaratıcı aktivitelerle vakit geçirebilirsiniz. Bunlardan ilki yıllar sonra bile değerini koruyacak bir koleksiyon albümü yapmak olabilir.

  • Sevdiğiniz fotoğrafları yapıştırabilir ve bunlardan kolajlar oluşturabilirsiniz. Sevdiklerinizin fotoğraflarının yer aldığı kolajları onlara hediye etmek gerçekten de hem onlar hem de sizin için unutulmaz bir hatıra olabilir.
  • Çocuğunuzun ilgisini çeken resim veya yazıları, gazete ve dergilerden keserek yapıştırabilirsiniz.
  • Bazı sayfaları sulu boya, patates baskı, parmak baskı gibi yaratıcı el işi aktiviteleriyle renklendirebilirsiniz.
  • O gün yaptığınız şeylerin hatıralarını yapıştırabilirsiniz; örneğin sinema veya konser bileti gibi..

  İki haftalık sömestr tatilinin her günü bir ya da iki sayfa eklediğinizde tatilin sonunda ömür boyu saklanacak bir hatıra kapsülü elde etmiş olursunuz.

  Kahkaha da yer ayırın

  Çocuğunuzun duyularını çalıştıracak bir diğer aktivite aynı zamanda kahkahalarla dolu dakikalar geçirmeyi sağlayabilir. Çocuğunuzun gözlerini bağlayın ve çeşitli derin kaplara kuru fasulye, misket, pirinç, zeytin, ıslak bez gibi şeyler koyun. Daha sonra çocuğunuz bunları elleriyle hissederek ne olduklarını tahmin etsin. Eğer gözleri kapalıyken ona kaplarda dokunmak istemeyeceği şeyler de olduğunu ima ederseniz, beraber bol bol güleceğiniz anlar yaşanacaktır.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN