Çarşamba, Şubat 21, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Yaşının dört katı hastalığı var!

  2 yıl önce dünyaya gelen Mehmet Harman, beynindeki tümör dahil birçok sağlık sorunuyla mücadele ediyor.

  Doğuştan makatı olmayan Mehmet bebeğin sağ elinde yedi, sol elinde altı parmak var. Beynindeki tümör nedeniyle konuşamayan Mehmet'in böbreğe idrar kaçırma, midede dönüklük, reflü, bronşit, gırtlak yumuşaklığı da diğer hastalıkları. Çiftçi baba ile ev kadını anne, çocuklarının rahat nefes alabildiği, sağlıkla gülümseyebildiği günlerin hayalini kuruyor.

  Ödemiş'e bağlı Bademli Beldesi'nde oturan, 2004 yılında evlenen çiftçi 32 yaşındaki Burhan Harman ile ev kadını 28 yaşındaki Nuriye Harman'ın, 8 yıl önce Ceylin adını verdikleri kızları doğdu. Nuriye Harman, 3 yıl önce ikinci çocuğuna hamile kaldı. Nuriye Harman, ikinci doğumu için de ilkindeki gibi Ödemiş Devlet Hastanesi'ndeki doktoru tercih etti. Her ay kontrole gitti, ultrasona girdi, ikili ve üçlü tarama testlerini yaptırdı. İddiaya göre kendisine hiçbir sorun olmadığı söylendi.

  19 Şubat 2011 tarihinde doğan Mehmet bebek, birçok hastalıkla dünyaya gözünü açtı. Doktorlar, makatı olmayan Mehmet'i iki günlükken ameliyat ederek, bağırsaklarını dışarı çıkardılar ve dışkısını yapması için torba (stoma) taktılar. Mehmet'in beynindeki tümör, midesindeki dönüklük, büyük üzüntü yaşayan anne ve babasına, sağ elinde yedi, sol elinde altı parmak olduğunu bile unutturdu.

  ARTIK SEVİNÇ GÖZYAŞI DÖKMEK İSTİYORUM

  İki yıldır İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde tedavi olan Mehmet, bronşit nedeniyle rahat nefes alamıyor, hırıldıyor. Gırtlak yumuşaklığı nedeniyle özel mamayla besleniyor. Bağışıklığı çok düşük. Beynindeki tümör büyümesini ve konuşmasını engelliyor. Anne Nuriye Harman, günlerini 'Mehmet'e hava verilecek', 'Mehmet'in şurupları içirilecek', 'Özel mamaları yapılacak', 'El becerisi için özel derse götürülecek' diyerek geçirdiğinden, kızı Ceylin'le bile ilgilenemiyor. Aylardır, Mehmet için gözyaşları döken anne, oğlunun sağlıkla gülümsediği, konuştuğu, kilo aldığı günleri görüp sevinçten ağlamayı hayal ediyor.

  UMUTLARI TÜKENİYOR

  Harman Ailesi, bronşiti geçtikten sonra suni makat ve midesindeki dönüklüğün giderilmesi için ameliyat günü beklerken, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nden Mehmet için burada yapılacak bir şey kalmadı. Onun hastalıklarının çözümü için Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi daha uygun denilmesiyle sarsıldı. Aile, durumu her geçen gün kötüleşen Mehmet için 10 gündür Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nden haber bekliyor. Anne Harman,

  ''Artık beklemekten bıktık, burada o kadar yol almışken başka bir hastaneye gönderildik. Belki evladım için daha iyi olacak ama benim için her geçen saat bir ömür gibi. Onun mutlu olduğunu görmek istiyorum. Bronşiti neden geçmiyor, televizyonda umutsuz hastaların iyileştiğini görüyorum. Benim oğlum neden koşturamıyor, gülemiyor bana ''anne''diyemiyor. Artık sabrımız kalmadı''dedi.

  ÇİFTÇİ BABA ÇARESİZ

  Çiftçilik yapan Burhan Harman, çocuğun hastalıkları nedeniyle zaten kıt olan gelirlerinin iyice azaldığını, iki yıldır yakınların desteği ile ayakta kaldıklarını belirterek,

  ''Bugün yarın ameliyat olacak derken iki yıl geçti. Şikayetleri arttı, hırıltı geçmiyor. Konuşamadığı için hırçınlaştı, ısırıyor. Büyüme hormonu verilirse tümörün büyümesi ve kansere çevirme riski var. Ödemiş'ten İzmir'e gelip gitmem 100 lira. Ayda beş kez geliyorum. Çiftçilikten bir şey kazanamıyoruz. Ailelerin desteği ile ayakta duruyoruz. Hastane de değişince 'Tüm macera yeniden mi başlayacak' diye korkuyoruz'' dedi.

  AİLE DOKTORDAN ŞİKAYETÇİ OLDU AMA DAVA AÇILMADI

  Nuriye ve Burhan Harman çifti, Ödemiş Devlet Hastanesi'nde kadın doğum doktoru olan M.K. hakkında, doğum öncesi muayene ve kontrollere rağmen bu durumu saptayamadığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduklarını, Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi?nin 184 numaralı telefonuna şikayetçi olduklarını, ancak dava açılmadığını ifade etti.

  DHA

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN