Cuma, Ağustos 12, 2022
More

  SON EKLENENLER

  Yatak odasında çocuğa uygunsuz yakalanınca ne yapmalı?

  Yatak odasında çocuğa uygunsuz yakalanınca ne yapmalı?

  Anne-babasını uygunsuz yakalayan çocuğun psikolojisi bu durumdan nasıl etkilenir? Çocuklarla cinselliği nasıl konuşmak gerekiyor? Eşlerin yatak odasında çocuğa yakalanması halinde ne yapılmalı? Tüm bu soruların cevaplarını Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Orhan Karaca’dan öğreniyoruz.

   2-3 yaşlarına kadar çocuklar, yaşadıklarını kolayca unutma eğilimi gösterir. Ancak 3-4 yaşından büyük çocuklar, anne-babalarını yatak odasında yakalaması halinde, psikolojik olarak bu durumdan fazlasıyla etkilenebilir.

  ÇOCUĞUN MERAKI YAŞINA UYGUN OLARAK GİDERİLMELİ!

  İnandırıcılıktan uzak, yanlış açıklamalar çocukların anne-babaya olan güveninin azalmasına neden olur. O nedenle çocuğun psikolojisinin kötü etkilenmemesi için, anne babanın baş başayken çıplak sarılmış halde olabileceği, bunun normal olduğu anlatılmalıdır. Anne-babasını yakalayan çocuk, cinsellik konusunda daha meraklı olabilir. Merakı giderilmeyen bu çocuk, olayı anlamlandırabilmek için yeniden anne-babayı o halde görmeyi isteyebilir. Açıklamalar, bu durumun da önüne geçecektir.

  Anne-babasını yatak odasında uygunsuz halde gören çocuklar, gördüklerinin ne anlama geldiğini bilmediğinden anne-babanın acı çektiğini düşünebilir, bu durum çocuğun ailesi için endişelenmesine neden olabilir. Panikleyen çocuk, ileriki yaşlarda bilinçaltında cinsel birlikteliğe dair olumsuz yargılarla baş etmek zorunda kalabilir.

  YAKALANDIKTAN HEMEN SONRA YAPILMASI GEREKENLER

  Çocuğa yakalandıktan hemen sonra, ilk olarak toparlanılmalı, çocuğun evde anne-babayı her zaman gördüğü halde yeniden görmesi sağlanmalıdır. Panik halinde olmamaya özen gösterilmeli, çocuğun bundan olumsuz etkileneceği unutulmamalıdır. Kaçıp saklanmak yerine sakinleştikten sonra çocukla konuşulmalı, ona güzel bir birlikteliğin ve çocuk sahibi olmanın bu şekilde mümkün olduğu, anne-babanın böyle özel zamanlar geçirebileceği anlatılmalıdır.

  YAKALANDIKTAN SONRAKİ SÜREÇTE YAPILMASI GEREKENLER

  Çocuğa yatak odasında yakalanma, günümüzde bazı çiftlerin başına gelebilen bir durumdur. Bu durum, anne-babayı stresle karşı karşıya bıraksa da, çocuktaki etkileri daha büyük olabilir. Yaşı küçük çocuklar, anne-babanın ne yaptığını anlamakta zorlanabilir, ruhsal travma dahi meydana gelebilir. Çünkü çocuklar, babanın anneyi rahatsız ettiğini, ona şiddet uyguladığını düşünebilir. Eğer çocuğa cinsel birliktelik esnasında yakalanılırsa, konu görmezden gelinmemeli, uygun bir zamanda, uygun bir dille çocuğa anlayabileceği düzeyde cinsellikten bahsedilmelidir.

  ÇOCUK MAHREMİYET KAVRAMINI AİLEDE ÖĞRENMELİ!

  Anne-babaların yatak odalarında çıplak bulunabildiği ve yatak odasının girilmeden önce izin alınması gereken bir yer olduğu çocuğa anlatılmalıdır. Böylece yeniden böyle bir durumla karşı karşıya kalma riski en aza indirilmiş olur.

  Ayrıca çocukla zaman geçirirken TV’de ya da çevrede görülen, özel hayat ihlali gerçekleşen durumlar için, bunun uygunsuz bir davranış olduğunu belirtebilirsin. Böylelikle çocuğun mahremiyet ve özel alanın dış dünya ile paylaşılmaması gerektiğine dair düşünceleri doğru şekilde yönlendirilmiş olur. Ebeveynler, yatak odasının özel bir alan olduğunu çocuklarına öğretmeli, mahremiyet duygusunun çocuklarda gelişimine destek olmalıdır. Bu sayede çocuğun yeniden anne-babayı uygunsuz halde görmesi engellenebilir.

  “ÇOCUĞA YAŞINA UYGUN CİNSEL EĞİTİM VERMEK ÇOK ÖNEMLİ”

  -Anne-baba tarafından verilecek cinsel eğitim, çocukların başka kaynaklara yönelmesini engelleyecektir.

  -Anne-babalar, çocukları soru sormadığında belki sevinebilirler, ancak çocuğun soru sormaması, cinsellikle ilgili konulara meraklı olmadığı anlamına gelmemelidir.

  -Ailede cinsiyet ve üreme organlarından hiç söz edilmemişse ya da sadece argo sözcüklerle anlatılmışsa, çocuklar bazı bilgilerinin yanlış olduğunu hemen fark ederler ve bu konudan uzaklaşmak yerine daha çok yönelirler…

  -Evcilik oyununa, çocuğun yetişkin hayatına hazırlandığı ve yetişkin rollerini benimsediği, diğer durumların da olduğu gibi taklit edildiği bir tiyatro sahnesi olarak bakılmalıdır.

  -Eksik bilgilendirmek çocuğu tatmin etmeyeceği için merakını başka yollardan gidermesine, fazla bilgi vermek ise kafasının karışmasına neden olabilir.

  -Çocuğun sorduğu sorulara yanıt verirken temel alacağınız en önemli ölçüt yaşı olmalıdır.

  -Cinsel eğitim sayesinde çocuk kendi bedenine ve karşı cinsin bedenine saygı duymayı öğrenir.

  -Çocuklar 3 yaşına kadar anne-babanın çıplaklığını fazla önemsemez. 4-5 yaşından itibaren farkına varırlar.

  -Cinsel eğitimde en önemli kurallardan biri anne-babanın sakin ve doğal davranmalarıdır. Çocuğunuzun sorularına yanıt verirken sakin bir tavır, uygun ses tonu ve uygun sözcükler doğal olmak için yeterlidir.

  Kaynak: aksam.com.tr

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN