Pazar, Nisan 14, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Yaz aylarında kontak lens kullanımı

  Günümüzde kontak lensler görme kusurlarının düzeltilmesi, kornea yüzeyinin hassas ve bozulmuş olduğu durumlarda ve göz renginin değiştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

  Yaz aylarında güneşin zararlı ışınları, ultraviole A ve B dalgaları cildinizde bazı hasarlara neden olduğu gibi, gözünüzün dokularında da; özellikle makula da (keskin görme noktasında) erken yaşlanma bulgularına, hücrelerde bozulmalara neden olabilmektedir. Kornea ve konjonktivada pterjium, gözyaşı düzensizlikleri güneş ışınlarının yoğun olduğu ortamlarda daha fazla ortaya çıkar. Yeni teknolojilerle üretilen çeşitli kozmetik veya optik amaçlı lenslere UV filtre özelliği eklenmiştir. Lenslerden ultraviole filtreli olanların seçilmesi bu nedenlerle önemlidir.

  Kontak lens kullanıcıları yaz aylarında gözlerinde kuruluk, alerji ve kızarma hissederlerse bu durumu doktorlarına bildirmelidir. Yeni teknoloji ürünü silikon bileşimli, oksijen geçirgenliği oldukça yüksek, ultraviole koruyuculuğu özellikte ve alerji oluşumunu engelleyen yüzey kaplamalı lensler bu durumlara çözüm oluşturur. Kuruluk şikayeti daha belirgin olan bireylerde su içeriği daha düşük, hidrojel materyali eklenmiş lensler kullanım konforunu oldukça artırmaktadır.

  Kontak lensler göz hekimi kontrolünde uygulandığı takdirde oldukça güvenlidir. Halen tedavi amaçlı olarak birçok göz yüzey bozukluğunda kontak lensler kullanılmaktadır.

  Yaz aylarında kontak lens kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar;

  1- Yaz aylarında kozmetik amaçlı kullanılan lenslerin de ultraviole koruyuculu özellikte olanlarını tercih etmelisiniz. Uzun süre bilgisayar kullanıyorsanız veya direk güneş ışınlarına maruz kalıyorsanız bu durumu göz hekiminize bildirin ve ultraviole koruyuculu kontak lensler hakkında bilgi alın.

  2- Uzun süre gözde kalabilen kontak lenslerinizle denize girmeniz halinde deniz gözlüğü kullanmalı veya gözlerinizi kapalı halde tutmalısınız. Aksi halde lensleriniz zarar görebilir veya lensinizi düşürebilirsiniz.

  3- Günlük çıkarılan kontak lenslerinizi her gün lens bakım solüsyonunuzla temizlemelisiniz. Lens saklama kabındaki bir önceki günden kalan solüsyonu tekrar kullanmayınız.

  4- Lens solüsyonunuzu doktorunuzun bilgisi olmadan değiştirmemelisiniz. Örneğin, tiomersal içeren solüsyonlarda alerji oluşumu daha sık görülebilir. Protein temizleme özelliği ve bakterilerden koruyuculuğu tüm solüsyonların aynı oranda değildir.

  5- Yaz aylarında rahatlatıcı ve nemlendirici damlalar kontak lens kullanımını daha rahat hale getirir. Lens kullanımı esnasında toz vb. uzaklaştırır, göz kuruluğuna karşı göz hekiminizin önerisi ile kullanılabilir.

  6- Kontak lenslerinizin değişim sürelerine uyun.

  7- Yaz aylarında daha sık alerjik şikayetleri olan lens kullanıcılarında göz hekimleri günlük kullan-at lensleri tercih etmelidir.

  8- Kullandığınız veya kullanmaya başladığınız bazı ilaçlar göz kuruluğu yapabileceğinden yaz aylarında lens kullanırken konforunuzu daha da azaltabilir. Bu durumu göz hekiminize bildirin.

  9- Yaz sporlarının birçoğunda kontak lens kullanımı gözlük kullanımından daha güvenlidir. Yeni kullanmaya başlayacak sporcular göz hekimlerinin kontrolünde bu konforu yaşamalıdır.

  10- Bilinenin aksine, kontak lensler göz yüzeyini çizebilecek yabancı cisimlere karşı koruyucu bir çadır vazifesi görür. Yaz aylarında terleme nedeniyle gözlük kullanamayan kişilerin kontak lens kullanmaları görme derecesini arttırmakla birlikte koruyucu nitelikte sağlar.

  Op.Dr. Hakan Akalan
  Peralens Göz Sağlığı Merkezi

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN