Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Yeni doğan gazı neden ağrı ve rahatsızlığa neden olur?

  Genellikle gaz bir problem değildir ve ağrısının veya rahatsızlık vermesinin bir nedeni yok. Çünkü sindirim sisteminden kolaylıkla ve çabucak atılıyor. Buna rağmen bebekler gelişmemiş bağırsak ve mide sistemi ile doğarlar. Uzmanlara göre rahmin dışındaki ilk 13 hafta içerisinde yeni doğanın sindirim sistemi nasıl işlemesi gerektiğini öğreniyor. Sindirimi destekleyen kaslar sindirim sisteminden yiyecekleri atmak için düzenli bir ritim (persitalsis) geliştirmemiştir.

  Yeni doğanlar zaman içerisinde sindirime destek olan ve sindirim sistemindeki tamamlayıcı özelliği olan gizli enzimlerle birlikte çalışan koruyucu bakteriyel flora (probiyotik) yetersizliği yaşarlar.

  Gazın kaldırma gücü vardır ve gaz torbaları alt bağırsakta mahsur kalabilir. Böylece gaz gastrit sıvıların akışını engelleyerek veya durdurarak bir tıkaç görevi üstlenir ve karna baskı uygulayarak ağrılı şişmesine neden olur.

  Bebeğin gelişmemiş sindirim sistemi etkili başa çıkmak için yetersiz. Gaz torbaları midede oluştuğunda bu midenin gerilmesine ama aynı zamanda hıçkırıkların temel nedenidir.

  Bazı uzmanlar yeni doğan gazı ve koliğin alakasız olduğunu iddia ederler. Fakat bir diğer görüş ise yeni doğan gazı, koliği ve reflüsü tek bir şeyin nedenidir o da bebeğin gelişmemiş sindirim sistemi ve sürekli tıkanan gaz ise koliğin kaynağı olabilir.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN