Pazartesi, Kasım 29, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Yenibaharın 7 Etkileyici Faydası

  Yenibahar, diğer adıyla Jamaika biberi, baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Yemeklere kolayca eklenebilen bu baharat, deyim yerindeyse bir şifa deposu. Yenibaharın pek bilinmeyen 7 etkileyici faydası…

  Yenibahar, doğru ve düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman vücudun hastalıklar ile mücadele etmesine yardımcı oluyor. Ayrıca bu baharat, alternatif tıbbın favori besinlerinden biri. Peki nedir bu yenibaharın faydaları? İşte cevaplar…

  1. İltihabı önleyici özelliklere sahiptir

  Yenibaharın en önemli özelliği; iltihabı azaltma ve vücudun bazı bölgelerinde ağrıyı hafifletmesidir. Aktif bileşenleri sayesinde iltihapları ortadan kaldıran bu baharat aynı zamanda artrit, gut, kas ağrıları ve hatta hemoroide de iyi geliyor.

  2. Sindirime yardımcı oluyor

  Yenibahar, organik bileşenleri ile mideyi rahatlatıyor ve sindirimi kolaylaştırıyor. Yenibaharda bulunan öjenol, ishal, mide bulantısı, kusma ve kabızlık gibi sindirim sorunlarını ortadan kaldırırken, şişkinliği de azaltıyor

  3. Bağışıklığı artırıyor

  Araştırmalar, yenibaharın özellikle mide bakterileri açısından bazı anti-bakteriyel etkileri olduğunu ortaya koydu. Ayrıca bazı yiyeceklere yenibahar eklendiğinde, yemekteki zararlı bakteriler vücuda girmeden önce etkisiz hale geliyor.

  4. Antioksidan özelliği

  Öjenol, kersetin, tanenler ve diğer kimyasal bileşiklerin varlığı bu baharatı çok güçlü bir antioksidan yapıyor. Yenibaharda mevcut olan yüksek C vitamini ve A vitamini de bir antioksidan olmasına katkıda bulunuyor.

  5. Diş sağlığını güçlendiriyor

  Yenibaharın anti-mikrobik, anti-bakteriyel ve anti-septik yönleri diş sağlığınızı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Bakterilerle mücadele etme özelliğine sahip olması diş ve diş eti sağlığına katkı sağlıyor.

  6. Dolaşımı geliştiriyor

  Bakır ve demir seviyeleri bakımından zengin olan yenibahar, dolaşımın arttırılması için idealdir çünkü bunlar kırmızı kan hücrelerinin temel bileşenleridir. Ayrıca, bu baharat bir uyarıcı görevi görüyor ve vücudu ısıtıyor.

  7. Kalp sağlığını koruyor

  Yenibaharda bulunan potasyum kalp sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Bu baharat damarları genişletiyor ve kardiyovasküler sistem üzerindeki gerilimin çoğunu serbest bırakıyor. Bu da kan akışında bir artışa neden oluyor, atardamarlardaki ve kalpteki yükü azaltıyor. Böylece felç ve kalp krizi geçirme riski azalıyor.

  Yenibahar kullanırken bunlara dikkat edin!

  Yenibahar sağlığa çok faydalı bir besin olmasına rağmen, aşırı duyarlı kişilerde ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Öte yandan uzmanlar, ülseri olan kişilerin bu baharatı kullanmaması gerektiğini, çünkü hastalığı daha da kötüleştirebileceğini söylüyor. Bir uzmana danıştıktan ve vücudunuzun alerjik bir reaksiyon gösterip göstermeyeceğinden emin olduktan sonra yenibaharı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN