Salı, Şubat 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Yılbaşı sabahı nasıl beslenmeli

  Diyestisye​n Nil Şahin Gürhan’dan yılbaşı gecesini sağlıklı geçirmek için öneriler.

  yilbasi_sabahi_nasil_beslenmeli_1[1]Yeni yıl partisi son dakikalar, yılın son günü 31 Aralık 2012 mutlu bir yılbaşı partisi geçirmek için kilit zamanlardır. Geçmişten günümüze devam etmekte olan, yeni yıla nasıl girersek bütün yıl öyle geçer inanışının da etkisiyle genelde bu zamanlar telaşlı geçer. Bu zamanda bütün gün nasıl beslenmeli partiye nasıl hazırlanmalıyız?

  · Sabah uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltıya oturmayı ihmal etmeyin.

  · Kahvaltı sofrasına oturduğunuzda kahvaltıya başlamadan önce;1 su bardağı ılık su için, sonra biraz normal oda sıcaklığında su için. Böylece sindirim sisteminizin çalışmasına yön vermiş olursunuz.

  · Gece çok kaçıracağınızı düşünerek gün içerisinde öğün atlamak yanlış bir tercih olur.

  · Sabah, öğlen ana öğünlerinizi besin gruplarına dikkat ederek her gruptan besin tüketmeye özen göstererek ayarlamalısınız. Besin grupları

  1. grup: Et ve et çeşitleri (hindi, ızgara et ve balık)

  2. grup: Ekmek grubu (ekmek, pilav, makarna, fırında pişirilmiş börek vs.)

  3. grup: Süt grubu (yoğurt, ayran, yoğurtlu mezeler)

  4. grup: Sebze ve meyveler (zeytinyağlılar, salatalar, meyveler)

  · Ara öğünlerde meyve, 10–15 fındık veya badem veya 2–3 adet tam ceviz, 1 bardak süt veya yoğurt gibi sağlıklı yiyecekler tüketin. Ü

  · Yılbaşı sofrasına çok aç oturmanız, fazla miktarda besin tüketmenize yol açabilir. Bu nedenle akşam yemeğinden önce sağlıklı bir ara öğün tüketin.

  · Yılbaşı gecesinde sunulan ikramların birçoğu yüksek kalorili ve besin değeri düşük seçeneklerdir. Kendimizi aşırı sıkmadan, stres ve heyecan yapmadan her besin grubundan yemeye özen göstererek mümkün olan en sağlıklı seçimi yapmaya çalışın. Yavaş yiyin, lokmaların tadına varın, bol su için, geceye ve eğlenceye odaklanın anı yaşayın.

  · Yılbaşı gecesinde alkol tüketiminde aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Aç karnına alkol içmek kan şekerinizin hızlı bir şekilde düşmesine neden olacağından, alkollü içecekleri yemeklerle birlikte tüketmeye çalışın. Yemeklerle birlikte tüketilen alkol, kana daha yavaş karışır.

  · Tükettiğiniz alkollü içeceğin yanında bol miktarda su içmeye özen gösterin. Yeni yılın ilk gününde de alkolün olumsuz etkilerinden kurtulmak için bol bol su içmeye özen gösterin.

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN