Pazar, Ekim 24, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Yiyecekler çocuğunuzun davranışlarını etkiler

  Çocukların yiyeceklerine dikkat ederek onların hiperaktivitelerini kontrol altına alabilirsiniz

  Hangi yiyecekler hiperaktif çocukları sakinleştirebilir? Uzmanlar, çocukların yediklerine dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor. Çünkü, bazı yiyecekler onları sakinleştirirken bazıları ise huysuz, rahatsız edici ve aktifleştirici hale getirebiliyor. Hangi yiyecekler sakinleştiriyor, hangileri aktifleştiriyor, bunları sizinle paylaşıyoruz.

  Şeker ve karbonhidrat ağırlıklı beslenen yani beyaz pirinç, beyaz unlu gıdaları tercih eden çocuklarda kandaki glikoz, ani olarak düşüyor ve bu da onların ruh hallerini etkiliyor.

  Bu tip yiyecekler, adrenalin ve kortizol gibi stres hormonunun  dengesini bozup ters yönde tetiklenmesine neden oluyor. Bu hormonlar, “dövüş ya da uç” emirleri veren hormonlardır ve kişiyi huzursuz eden, yerinde duramayan, kıpır kıpır yapan, endişenin artmasına yol açanlardır. Tabii bu durum çocuklarda taşkın tavırların ortaya çıkmasını sağlar.
  Minnesota Üniversitesi Çocuk Bölümü başkanı, Dr. Ann Kulze, bu konuda görüşlerini şöyle belirtiyor. “Besin ihtiyaçları bakımından beyin, diğer organlara göre en duyarlı olanıdır. Beynin ve buna bağlı sinir sistemi ve tüm organların en iyi şekilde çalışabilmesi için amino asit, vitamin, mineral ve yağ asitleriyle beslenmesi gerekir.

  İşlenmiş gıda yerine doğal gıda
  Katkı maddeleri, gıda boyaları, yalancı ve işlenmiş tatlandırıcılar ve şeker, direkt olarak sinir sistemini negatif anlamda etkilemekte ve hasara uğratmaktadır. Kalsiyum ve magnezyum gibi gıdalar yani, sebzeler, fındık, yağlı tohumlar ve bakliyatlar, sinir sistemini yatıştırmada yardımcı olur. Doktorlar ve araştırmacılar, katkı maddelerinin hiperaktif çocuklar başta olmak üzere tüm çocuklara yedirilmemesini söylüyor. Doğal yiyeceklerin, natürel ve işlenmemiş gıdaların tüketilmesinin alışkanlık haline getirilmesini öneriyorlar.

  Sakinleştirici yiyecekler
  1.    Kuru meyve ve tahıl karışımından yapılan kahvaltı
  2.    Yulaf ezmesi
  3.    Yağsız patlamış mısır
  4.    Haşlanmış yumurta
  5.    Buzlu meyve içecekleri
  6.    Ruşeymli ekmek
  7.    Bitter çikolata
  8.    Omega-3 yağ asitli yiyecekler ve şuruplar

  Yapabileceğiniz diğer kolay yiyecekler
  1.    Taze sebzeleri havuç, kereviz sapı, salatalık, brokoli, karnabahar, biberleri doğrayın ve humus ya da yağsız yoğurt ile dip hazırlayarak sunun.
  2.    Yağsız yoğurt ve yağsız beyaz peyniri meyve püresi ile sunun.
  3.    Fındık, badem, yer fıstığı, ayçiçeği, kabak çekirdeğini gün içinde ara öğün olarak verin.
  4.    Taze ya da kurutulmuş meyveleri yağsız yoğurt ile verin.
  5.    Tahıl karışımlı kahvaltılıkları yarım yağlı süt ile verin, içine kuru meyveler eklemeyi unutmayın.

  Akşamları yatarken
  Çocuklar akşam yatarken birşeyler atıştırmayı sever. Bu gece atıştırmalarını çok iyi ayarlamalı ve ne vereceğinizi bilmelisiniz. Kafein içeren içecekler, yiyecekler ya da bisküvi tarzı atıştırmalıklar hiperaktif olan ya da diğer çocuklara hiç yaramayacaktır. Akşam yatmadan verilebilecek en iyi şey, yağsız bir bardak süttür. Buna alternatif olarak kuru veya taze meyveli yağsız bir kâse yoğurt olabilir. Çocuğunuz ısrarla daha tatlı birşeyler isterse, fındık ezmeli bir dilim esmer ekmeği doğal tatlandırılmış reçelle verebilirsiniz. .

  kaynak: womenist.net

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN