Zayıflamak için yeşil kahve nedir?

0
185

Son yıllarda zayıflama trendi haline gelen yeşil kahvenin ne olduğunu nerede üretildiğini ve nasıl hazırlandığını mehtapkaya.com’da okuyun.
Yeşil kahve, Bildiğimiz normal kahvenin ham, yani henüz kavrulmamış halidir. Nasıl ki yeşil çay ve siyah çay aynı bitkiden meydana geliyorsa yeşil kahve ile normal kahve arasındaki fark da tam olarak  bu. Kahve çekirdeklerinin gördüğü işlem farkı.
Yeşil kahvenin hazırlanışı ve tüketimiyse kahveden biraz farklıdır. Daha önceden bulunması zor olan  bu  kahve çekirdekleri şimdi neredeyse bütün aktarlarda mevcut. Yeşil kahvenin kilosu 20 ila 25 lira arasında değişiyor. (Bu fiyat Ocak Şubat aylarında aldığımız  fiyattır. Çok talep üzerine yükselmiş olabilir.)

Yeşil kahvedeki antioksidan miktarı bildiğimiz diğer kahve oranından daha fazladır. Ayrıca vitamin ve aminoasit bakımından da diğer kahveye oranla daha fazla. Normal kahveden farklı olarak yüksek  ısıda kavrulmadığı için klorojenik asit içeriyor.

Klorojenik asit yağ yakma özelliğine sahiptir ve yeşil kahvede yüzde 47 daha fazladır.
Yeşil kahve ile zayıflamak bildiğimiz normal kahveyle zayıflamaktan 2 kat daha etkili olduğu anlamına geliyor. Tabi diyette sadece yeşil kahve içip oturmak zayıflatmaz. Egzersiz de yapmanız gerekiyor.
Yeşil kahvede kafein miktarı daha da azdır. Çünkü kafein oranı kavrulma işlemi uzadıkça artar. (Resimde yeşil kahve çekirdeği ile kavrulmuş kahve çekirdeğinin  Klorojenik asit derecesini göstermektedir.)

Yeşil kahve nasıl hazırlanır?

Doğal olarak yeşil kahve çekirdeğinin  öğütülmesi gerekiyor daha sonra bildiğimiz klasik yöntemle yapamıyoruz tabi.
1 Fincan  yeşil kahve hazırlamak için 1 tatlı kaşığı yeşil kahveyi cezveye koyup  Türk kahvesi gibi pişirilip içilir.
Yeşil kahvenin tadı ve kokusu çok fazla kahve tadını andırmamakla birlikte bitki çayına benziyor. Günde 2 fincandan fazla içmeniz önerilmemektedir.

Yeşil kahve ne kadar süre içilmeli/ kullanılmalı?

Uzmanlar sürekli kullanılan ilaçları, bitkisel çayları uzun süre kullanmanızı tavsiye etmemektedir. Doktorlar verdiği ilaç bir süre sonra hasta tarafından bu ilaç artık etki etmiyor dediğinde ya ilacın dozunu artırıyor ya da başka bir ilaç veriyor.

Bitkisel de olsa vücut bir süre sonra içtiğiniz çaya da bağışıklık kazanarak ilk zamanki etkisini göstermemektedir. Bu yüzden bitki çaylarını ve yeşil kahveyi 15 günden fazla kullanmayın. 1 Ay ara verdikten sonra tekrar kullanabilirsiniz.

Yeşil kahvenin yararları

Ham kahve çekirdeğinin kavrulmamış haline yeşil kahve deniliyor. Bu kahvenin faydalarını kısaca açıklamak gerekirse;
Kavurma işlemi olmadığı için ya da daha az olduğu için kafein oranı daha azdır.
Yüzde yüz doğaldır.
Antioksidan içerir.
Şeker hastaları rahatlıkla içebilir, çünkü kan şekerini düzenlendiği tespit edilmiştir.
Beyni ve sinir sistemini uyarıcı özelliği vardır. http://kadininkitabi.com
Diğer kahveler gibi yeşil kahve tüketimi sonrasında halsizlik, yorgunluk ve uyuklama zamanında içilmesi işe yarar canlandırır.
Antioksidan bakımından oldukça zengin ve faydalı içecektir.
Bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcıdır.
Enerji verir zinde hissettirir.

Kimler Neler Demiş?

Bir Cevap Yazın

  Subscribe  
Bildir