Zayıflatan çay iksirleri

0
123

Bitkilerden gelen şifanın saymakla bitmeyeceğini söyleyen ünlü Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, bitkilerin zayıflamaya da yardımcı olabileceğini söylüyor.

Zayıflatan çay iksirleriBazı bitki çayları zayıflamanıza yardımcı olabilir ancak sadece çay içerek kilo vermek pek mümkün değil. Diyet yaparken fazla suyun atılması, metabolizmanın hızlanması ve yağ yakılmasının kolaylaşması için bazı bitki çaylarını kullanabilirsiniz ama vücudun kilo kaybetmeye başlaması için gün içinde aldığınız kalorinin mutlaka harcadığınız kaloriden az olması gerekiyor.

Kilo verme projenizi sadece çay üzerine kurmadıysanız zayıflama yolculuğunuzda size destek olabilecek bitkisel çaylar ve kilo vermeye etkileri hakkında bazı bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz. Yeşilçay, mate ve meyan kökü ile demleyeceğiniz çayları içtikçe metabolizmanız hızlanacak. Kısa sürede hızlıca kilo vereceksiniz.

Yeşilçay

Metobalizmayı hızlandırır ve yağ yıkımını artırır. Yüksek kafein içerdiğinden dolayı tansiyonu yükseltebilir ve çarpıntı yapabilir. Yüksek tansiyon hastası olanlar uzak durmalıdır.

Mate

Bir Güney Afrika bitkisidir. Metobalizmayı hızlandırır. Tıpkı yeşilçay gibi tansiyon ve çarpıntı problemi doğurabilir.

Guarana

Çok yüksek miktarda kafein içerir. Güney Amerika’da çok sevilen bir bitkidir. Metobalizmayı hızlandırır. Kafein içerdiğinden dolayı yüksek tansiyon ve kalp hastalığı olanlar dikkatli olmalıdır.

Ananas

Bromelain isminde bir enzim içerir. Sindirimini kolaylaştırır ve bağırsakları çalıştırır. Zayıflamaya yardımcıdır.

Turunç kabuğu

Sinefrin isminde bir madde içerir. Bu madde metobalizmayı çok hızlı bir şekilde hızlandırır. Üstelik bunu yaparken kalp sisteminde yan etkiler de yapmaz.

Acı kırmızı biber

Acı kırmızı biber yemek metabolizmayı hızlandırıyor ve yağ yakmanızı artırıyor. Ne kadar acı olursa o kadar iyidir.

Greyfurt

İnsülin hormonu üzerinde baskılayıcı etkisi olduğu düşünülüyor. Greyfurt yemek de, yağ yakmayı artırıyor.

Kuşburnu

Vücuttaki yağ oranını azaltıyor, yağ yakmayı artırıyor. Fakat iştah üzerinde etkili değil.

İşte zayıflamanıza yardımcı olacak çay tarifleri:

Metabolizma hızlandırıcı çay tarifi

Malzemeler

1 tatlı kaşığı yeşilçay
1 tatlı kaşığı mate
1 parça turunç kabuğu
2 adet acı kırmızı biber
Kaynar su

Nasıl yapılır

Bitkiler porselen ya da cam bir bardağa konulur. Üzerine kaynar su eklenir. Ağzı kapatılarak 5- 10 dakika demlendikten sonra çay içilir. Günde 3- 4 fincan içebilirsiniz. Yüksek tansiyon ve kalp hastaları yeşilçay ve mateyi sınırlı miktarda tüketmeli.

Tatlı isteğini azaltan çay

Malzemeler

1 tatlı kaşığı rezene
1 parça meyan kökü
1 çubuk tarçın

Nasıl yapılır

Bitkiler porselen ya da cam bir bardağa konulur. Üzerine kaynar su eklenir. Ağzı kapatılarak 5- 10 dakika demlendikten sonra içilir. Günde 3- 4 fincan içebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

Bir Cevap Yazın

  Subscribe  
Bildir