Pazartesi, Mayıs 27, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Zenginler daha çok yalan söylüyormuş

  Zenginler trafik kurallarını daha çok ihlal ediyor, zenginleşmek için yalan söylemekten çekinmiyor!

  ABD ve Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre, varlıklı kişiler trafik kurallarını daha çok ihlal ediyor, çocuklara ayrılan bonbon şekerlerini aşırmaktan ya da daha da zenginleşmek için yalan söylemekten kaçınmıyorlar.

  California’daki Berkeley ve Kanada’daki Toronto üniversitelerinde, yedi değişik konuda yapılan ve Ulusal Bilimler Akademisi’nin dergisinde bugün yayınlanan araştırmada, lüks ve büyük otomobillerin sahiplerinin, bir kavşakta diğerlerinden daha fazla kuralları çiğneme ve yayaların geçmelerine daha az izin vermeye eğilimli oldukları ortaya çıktı.

  Araştırmada ödüllü bir zar oyunuyla yapılan bir başka testte de, üst sosyal sınıfa mensup kişiler skorları konusunda yalan söylemeye meyilli olduklarını ifade ettiler.

  Yine varlıklı kişilerin bir iş görüşmesinde, işe alırken fazla çalıştırmayı düşünmedikleri kişilere teklif edilen pozisyonun yakında kaldırılacağı konusunda yalan söylemekten çekinmedikleri ortaya çıktı.

  Bir başka testte de, yine zengin kişilerin çocuklara iletmeleri için verilen bonbon şekerlerini, alt gelir grubuna ait olduklarını söyleyen insanlardan daha fazla yedikleri görüldü.

  Araştırmacılar, makalelerinde, “kişisel çıkar sağlama arayışının elitler için daha önemli bir motivasyon olduğunu ve açgözlülüğün servetle birlikte arttığını, sosyal düzeyin bazı yanlış davranışlara yol açabildiğinin” altını çizerken, üst sınıf mensuplarının daha bağımsız ve buna karşılık sonuçta ne olacağına dair daha az endişeli olduğunu kaydettiler.

  Makalede, daha zenginlerin sonuç kültürüne daha çok önem verdikleri ve davranışlarının diğerleri için sonuçlarına daha az dikkat etmelerine yol açan bir açgözlülük bakış açısı oluşturdukları ifade edildi.

  kaynak:kadinvekadin.net

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN