Cumartesi, Eylül 25, 2021
More

  SON EKLENENLER

  Zıt kutuplar birbirini her zaman çekiyor mu?

  Duygularını belli etmekten hiç çekinmeyenler; sarılmayı ve öpmeyi aşk hayatının değişmez bir parçası olarak görürken, duygularını gösteremeyenler partnerlerini derinden seviyor olsalar bile sevgilerini aktarmada türlü sıkıntılar yaşıyor ve hatta bununla ilgili büyük rahatsızlık duyabiliyorlar.

  Çiftlerden biri, sevgisini sürekli iltifat ve fiziksel temaslarla göstermek isterken, Duygusal bağlılıkdiğerinin bu sevgi gösterilerine pek karşılık vermediğine şait olmuşsunuzdur. Belki siz de böyle bir ilişkinin içerisindesiniz. Sizin sevginizi nasıl gösterip göstermediğinizi bilemiyoruz ancak sevgisini duygusal olarak göstermekten kaçınmayan kişilerle bu anlamda türlü sıkıntılara sahip kişilerin, sırf bu sebepten aşk ilişkisinde türlü anlaşmazlıklar yaşıyor olduğununun garantisini verebiliriz.

  Evet, türlü anlaşmazlıkların garantisini verebiliriz, fakat uzmanlar yine de duygularını belli etmekten hoşlananların, sevgi gösterilerinden pek haz etmeyen ve biraz da içine kapanık olanları ‘merak uyandırıcı’ bulduğu ve onlara  daha çok ilgi duyabildiklerini söylüyor. Aynı durum, tersi için de geçerli. Yani sevgisini belli edemeyenler de aslında ruhunun derinliklerinde duygularını dışa daha rahat vurmak istiyor. Bu iki kişi ilişkiye başladıktan sonra, duygularını gösterebilenler zamanla ‘ilgiye çok daha muhtaç’ hale
  gelirken duygularını belli etmeyenlerse ilişkiden ve karşısındaki kişiden gittikçe uzaklaşmaya başlıyor.

  Bazılarımız karşısındakine sevgisini işinde başarılı olarak, çocukları sürekli düşünerek, sabah kahvaltıyı hazırlayarak, bahçeyi düzenleyerek, evi temizleyerek, çokça para kazanarak, sevdiği diziyi izlemesine izin vererek veya güzel bir tatil planı yaparak gösterirken, bazılarının ise tek isteği sıcak bir gülümseme ve sıkı sıkı sarılmak. Psikologlar, bu durumdan biraz ‘sonradan öğrenilmiş’, biraz da ‘genetik faktörlere bağlı’ olarak bahsediyor. Tek bir neden yok, anlayacağınız.

  Bazı psikiyatristler kişileri ilişkideki bağlılık anlamında üçe ayırıyor; kendini güvende hisseden, endişeli ve çekingen. Kendini güvende hissedenler toplumun yarısından biraz daha fazlasını oluşturuyor. Genel olarak sıcak insanlar ve ilişkilerinde samimiyet kurmakta zorluk çekmiyorlar. Endişeli tipler, toplumun yaklaşık olarak % 20’sini oluşturuyorlar, ilişkileri ve partnerlerinin onları sevip sevmediği ile ilgili sürekli kaygı duyuyorlar ve duygularını göstermekten de çekinmiyorlar. Çekingenler ise toplumun % 25’ine yakınını oluşturuyor. Samimiyetin ve duygusal yakınlığın, kendi kendilerini kontrol etmekte yani otonomilerinde zorluklar yaşayabileceklerini düşünüyorlar. Bu yüzden de arada hep bir mesafe bırakıyor, bazen de partnerlerine sırt çeviriyorlar.

  Zıt kutuplar birbirini çekiyor, fakat kalıcı mutluluk ve huzur için ilişkinin ilerleyen safhalarında biraz daha çaba göstermek, empati kurabilmek gerekebiliyor…

  kaynak:www.womenist.net

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN