Perşembe, Nisan 18, 2024
More

  SON EKLENENLER

  Zıtların birlikteliği

  Senin beğendiğini o beğenmiyor; onun beğendiğini de sen mi beğenmiyorsun?

  Her zaman aynı fikirde olmanız mümkün değil ama büyük farklılıkların aranızı bozmasını önleyebilirsin. İşin sırrını öğrenmek ister misin?

  Woman’s Health’in haberine göre, zıt kutupların birbirini çektiği su götürmez bir gerçektir. Ancak aynı zamanda bunun ne kadar zor olduğu konusunda hiçbir uyarı yapılmaz. Tabii ki erkek arkadaşınla aranızda bazı temel farkların olması, ilişkinizin bir gün biteceği anlamına gelmiyor. Deal Breakers kitabının yazarı Doktor Bethany Marshall, “Para kontrolü gibi önemli uyumsuzlukların bile üstesinden gelinir” diyor. Sana bu konuda yardımcı olmak için çeşitli uzmanlardan tavsiyeler aldık.

  Sen düzenlisin, o dağınık

  Love in 90 Days kitabının yazarı Doktor Diana Kirschner, “Bir kişinin yaşam alanı kendini nasıl gördüğünü temsil eder. Bu ayrıca diğerlerine olan saygısını da gösterir” diyor. Belli bir zaman sonra onun düzensizliği senin sorunun hâline dönüşebilir. Barış içinde birlikte yaşamak için seni en çok huzursuz eden üç yeri belirle ve kendisinden bu bölgeleri temiz tutmak için elinden geleni yapmasını rica et. Kirschner, haftada bir kez eve temizlikçi çağırabileceğini de belirtiyor. Eğer senin “dırdırına” umursamaz şekilde karşılık veriyorsa, tatlı bir dille, ondan beklediğini yaptığı takdirde şikâyetlerinin sona ereceğini hatırlat. Gerçekte, Rochester Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalara baktığımızda, erkekler partneri istediği için (yapmak zorunda olduğu için değil) küçük işler yaptığı zaman, bu kadınlar tarafından daha değerli sayılıyor.

  Sen magazin seviyorsun, o ise bir entelektüel

  Marshall, “Tehlikeli olan, bilgili tarafın kendini yalnız, diğer tarafın ise daha az ilgi alanına sahip olduğu için yargılanıyormuş gibi hissetmesidir” diyor. İşin ilginç yanı şu ki, aslında bilgi bakımından kişiler birbirinden o kadar da uzak değildir. McKinsey & Company’nin araştırmasına göre, ortalama bir insan günde yaklaşık 16 kaynaktan bilgi ediniyor. Dolayısıyla senin okudukların sadece dedikodu bölümleri veya bloglar olsa bile pek çok benzer konuya dikkat ediyor olabilirsiniz. Konuşurken sorularını onun ilgisini çekecek şekilde çerçevelendir. Örneğin Michael Jackson’ın müzik dünyasını değiştirmesi konusunda ne düşündüğünü sor.

  Politik görüşleriniz farklı

  Politika konusu ilişkilerde zorluk yaratabilir. Marshall, “İnsanlar politik konularda fazla heyecana kapılabilir. Çoğunluk için de konu, genel dünya görüşünü biçimlendirir. Dolayısıyla farklı partileri destekleyen çiftler diğerlerine göre daha fazla tartışma yaşar” diyor. Birbirinizi anlamak için yargılayıcı olmayan sorular sorun. Örneğin, “Sağlık sisteminde nasıl değişimler olmasını istersin?” türünden sorular yöneltebilirsin. Michigan Üniversitesi’nin çalışmasına göre, sağlıklı tartışmalar ilişkiye yararlı. Karşıt fikirler ne kadar rahat dile getirilirse, eşler kendini o kadar güvende hissediyor. Ancak konuşmalarınız çoğunlukla çığlıklara dönüşüyorsa politik konuları yasaklamak daha iyi olabilir!

  Sen üç çocuk istiyorsun, o tek

  Birden fazla çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar bu deneyimi yaşayamadığı takdirde, uzun vadeli kırgınlık yaşayabilir. Farklı aile planlarınız hakkında onunla konuş. (Büyük bir aileyi geçindiremeyeceğinden mi endişe ediyor? Bir çocuktan fazlasını yük olarak mı görüyor?) Brandeis Üniversitesi’nin Kadın Çalışmaları Merkezi’nden, Don’t Bite Your Tongue kitabının yazarı Ruth Nemzoff, “Onun korkularını yatıştırmaya çalış. Örneğin, gelecek için şimdiden bir banka hesabı oluşturmayı öner. Ya da size yardımcı olması için ebeveynlerinize yakın bir yere taşınmayı teklif et” diyor. Yine de harekete geçmiyorsa, bu arzunu tatmin etmek için gönüllü olarak ya da bir okulda öğretmenlik yaparak çocuklarla ilgilenebilirsin.

  Sen evcilsin, o bir parti insanı

  Sen biraz uzanmak isterken onun bara gitmek istemesi asap bozucu olabilir. Sonuçta Cuma gecesi ikiniz için de pek eğlenceli geçmez. Ancak senin sakinlik arayışınla onun dışadönük tarafını birleştirmek zor değil. Marshall, “Birkaç arkadaşınızı kokteyle davet et. Böylece ev konforu içinde sen de sosyalleşme imkânı yakalarsın” diyor. İkinizin de mutlu olması için dönüşümlü olarak bir günü evde bir günü dışarıda geçirebilirsiniz. Bazı geceler sen evde kalıp DVD izlersin, o da arkadaşlarıyla erkekler gecesi düzenler. Her şeyi birlikte yapacaksınız diye bir kural yok.

  Sen harcamayı seviyorsun, o biriktirmeyi

  Psikolog Janice Bennett, paranın birçok ilişkide en temel gerginlik kaynağı olduğunu belirtiyor: “Biriktirmek isteyen kişi bütün yükü üzerine alıyormuş gibi algılarken, harcamayı seven de kendini başkasına bağımlı hisseder.” Anlaşma sağlamak için, harcama yapacağınız zaman bilinçli olun. Araba alacaksınız diyelim; ikinci el bir araç almayı öner. Sen istediğini almış olursun, o da parasını muhafaza ettiği için mutlu olur. Ya da ayrı banka hesapları edinin. Sen giysileri, yolculukları ve akşam yemek-lerini karşılarsın, o da fatura ve yatırımlarla ilgilenir.

  kaynak:kadinvekadin.net

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN