Perşembe, Ağustos 11, 2022
More

  SON EKLENENLER

  Kışın bebeklerde dikkat edilmesi gereken 3 kural

  Canbebe Anneler ile Geleceğe isimli kurumsal sosyal sorumluluk projesi kapsamında, uzmanlar bebek gelişimine dair pek çok konuyu dijital ortamda gerçekleştirilen canlı yayınlarla anne ve anne adaylarıyla paylaşıyor. Geçtiğimiz günlerde Canbebe Uzman Ekibi’nde bulunan Yeni Doğan Hemşiresi Esra Ertuğrul, özellikle kış aylarının hem bebekler hem de anneler için keyifli bir mevsime dönüşmesi için dikkat edilmesi gereken üç önemli konuya değindi.

   

  Anneler ile Geleceğe dijital canlı yayınında konuşan Yeni Doğan Hemşiresi Esra Ertuğrul, içinde bulunduğumuz kış mevsiminde annelerin korkulu rüyası haline gelen bebeklerde burun tıkanıklığı ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bebeklerin özellikle ilk 6 ay burundan nefes alıp verdiğinden dolayı burun tıkanıklığına ekstra önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Yenidoğan Hemşiresi Esra Ertuğrul, “Yeni doğan bebekler için burun tıkanıklığı çok önemlidir. Sadece kış değil her dönemde mutlaka bebeklerin burunlarını kontrol etmemiz lazım. Çünkü emziğini yerleştirdiğiniz zaman sadece burundan nefes alacaktır. Burun eğer tıkanıksa hep huzursuz olacaktır. Kışın havanın kurumasıyla yani özellikle kaloriferlerin ve sobanın evi kurutmasıyla beraber hava da nem oranı da azalacağı için kış mevsiminde özellikle her emzirme öncesinde mutlaka bebeğin burun deliklerinin kontrol edilmesi gerekir.

  Gerekirse burun deliklerini doktorunuzun önerdiği bir damlayla yumuşatmak iyi gelecektir; çünkü burun tıkanıksa bebek ağızdan nefes alır. Ağızdan nefes alındığı zaman, filtrelenmeden serin hava direk ciğerlere gittiği için özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu ve orta kulak iltihabına neden olabiliyor. O yüzden özellikle kış aylarında evde kalorifer varsa hava çok kuruysa o odaya bir kasenin içine su koyup odada bekletmek ya da nemli bir havlu bırakmak ve burun temizliğine çok dikkat etmemiz gerekir” diye konuştu.

  Havaların serinlemesiyle beraber cildin daha fazla kuruduğuna dikkat çeken Ertuğrul “Bu dönemde yeni doğan bebeklerin cilt yapıları kuruya yakın olduğu için banyo sonrasında vücuduna nemlendirici sürmek çok önemlidir. Bu nemlendiriciyi sürerken de bebeğimize yumuşak dokunuşlarla ve acele etmeden masaj yapmak, hem cildin nemlenmesine hem de bebeğin rahatlayıp gevşemesini sağlayacaktır. ” dedi.

  Esra Ertuğrul, kış mevsiminin gelmesi ile birlikte yeni doğan bebeği olan annelerin kendilerini ve bebeklerini eve kapatmamaları konusunda da uyardı ve annelere çok önemli ipuçları verdi: “Kış mevsiminde havalar soğuk diye bebekleri fazla dışarıya çıkarmayalım gibi bir yanılgı var. ‘Kötü hava yoktur, kötü kıyafet vardır’ mantığıyla yaklaşıp biz ne giyiyorsak bir fazlasını bebeğimize giydirerek, rahatlıkla sokağa çıkıp onunla beraber güzel vakit geçirebiliriz. Açık havada dolaştığınızda, bol oksijen alan bebeğiniz de eve geldiğinde daha rahat uyuyacaktır.”

  Latest Posts

  KAÇIRMAYIN